معرفی زبان های برنامه نویسی پر کاربرد

زبان‌های برنامه نویسی دسته بندی‌ها و تنوع بسیاری دارند. اینکه بدانید از کدام زبان استفاده کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که یک پروژه برنامه نویسی هم داشته باشید بسیار مهم است از فردی استفاده کنید که زبان‌های برنامه نویسی مفید‌تر و کاربردی‌تر بدانند. از این رو در این مقاله انواع زبان‌های برنامه نویسی را معرفی می‌کنیم.


انواع زبان‌های برنامه نویسی براساس پلتفرم


به طور کلی پلتفرم به سرویس‌هایی شامل سخت افزار، سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی که امکان اجرای برنامه‌های کاربردی دیگر و دستور العمل‌ها را می‌دهند؛ می‌گویند.
زبان‌های برنامه نویسی براساس پلتفرم به سه دسته تقسیم می‌شوند

مهندس مهدی عباسی برنامه نویسی


زبان‌های برنامه نویسی تحت وب
اینترنت به معنی شبکه‌‌ای از شبکه‌ها می‌باشد. بنابراین زبان‌های برنامه نویسی که برای اینترنت و وب استفاده می‌شوند؛ می‌توان روی شبکه نیز از آن‌ها استفاده کرد. این زبان‌های برنامه نویسی کاربردی و مناسب برنام‌هایی هستند که به صورت تحت وب استفاده می‌کنند.
از جمله برنامه‌هایی که نیاز به زبان‌های برنامه نویسی تحت وب دارند می‌توان به انواع وبسایت‌ها، ایمیل، خرید آنلاین‌ها، انواع امور بانکی و بسیاری از مجلات و برنامه‌هایی که به صورت آنلاین اجرا می‌شوند؛ اشاره کرد. در این روش برنامه نویسی نیز زبان‌های بسیاری استفاده می‌شوند. از جمله این زبان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زبان‌های سمت کاربر همچون html, css, javascript
 • زبان‌های سمت سرور همچون php, python, ruby, ASP. NET

زبان‌های مسافرتی تحت دسکتاپ
به منظور اجرای زبان‌های برنامه نویسی روی برنامه‌های دسکتاپ باید آن برنامه‌ها را با استفاده از انواع زبان‌های برنامه نویسی تحت دسکتاپ نگاشته شوند. از جمله سیستم عامل‌هایی که این زبان‌ها روی آن‌ها باید اجرا شوند می‌توان به ویندوز، مک، لینوکس و… اشاره کرد.
از جمله نرم افزارهایی که بهتر است با زبان‌های برنامه نویسی تحت دسکتاپ می‌توان به برنامه‌های اداری، برنامه‌های حسابداری، برنام‌های تجاری، نرم افزارهای چند رسانه‌‌ای، مرورگر‌های مخصوص دسکتاپ و… اشاره کرد. از جمله متداول‌ترین این زبان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.لازم به ذکر است اگر قصد مشاوره درباره زبان های برنامه نویسی را دارید میتوانید به سایت مهندس مهدی عباسی mehdiabbasi.com مراجعه نمایید 

 • زبان‌های برنامه نویسی ویندوز همچون C#، java, javascript
 • زبان‌های برنامه نویسی لینوکس همچون java, python
 • زبان‌های برنامه نویسی مک همچون swift

انواع زبان‌های برنامه نویسی تحت موبایل
امروزه نرم افزارهای موبایلی شاید بیشتر از نرم افزارهای تحت دسکتاپ موردتوجه قرار گرفته اند. آن هم به دلیل افزایش استفاده از موبایل‌ها می‌باشد. از این زبان‌ها به منظور ساخت اپیکیشن‌ها وبرنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود. از جمله مشهور‌ترین این زبان‌ها می‌توان به پایتون، سی شارپ، بیسیک و … اشاره کرد.

طراحی سایت


انواع زبان‌های برنامه نویسی چند منظوره
به منظور استفاده از برنامه‌هایی که تحت یک سیستم نگاشته شده است باید از همان سیستم اشاره کنید. این مربوط به گذشته بود…! امروز اما می‌توان با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی چند منظوره، یک برنامه را تحت چند پلتفرم اجرا کرد. برای مثال برنامه‌هایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند را می‌توان علاوه بر اینکه روی اندروید اجرا کرد؛ بر روی IOS نیز اجرا کرد.
از جمله این زبان‌های برنامه نویسی می‌توان به C#، Python، Scala، GO، C++ و C اشاره کرد.
این دسته بندی بسیار ساده و مناسب افرادی است که به تازگی می‌خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند. دسته بندی دیگری نیز وجود دارد که حرفه‌‌ای‌تر است. در ادامه به برسی این دسته بندی می‌پردازیم.
انواع زبان‌های برنامه نویسی از دیدگاه دیگر
شیوه‌های برنامه نویسی
شیوه‌ها یا روش‌های برنامه نویسی به نام Programming paradigm (الگو برنامه‌نویسی) شناخته می‌شوند. توجه داشته باشید که یک زبان برنامه نویسی نمی‌تواند محدود به یک روش و شیوه باشد. در واقع باید گفت هر زبان برنامه نویسی می‌تواند چند شیوه برنامه نویسی را پشتیبانی کند.
از جمله شیوه‌ها و الگوهای برنامه نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رویه‌‌ای شیء گرا
 2. دستوری
 3. تابعی
 4. اعلانی
 5. منطقی

انواع زبان‌های برنامه نویسی براساس سطح
زبان‌های برنامه نویسی تاریخچه‌‌ای به اندازه کامپیوتر‌ها دارند. زمانی که به این تاریخچه نگاه می‌کنیم در می‌یابیم اولین زبان‌های برنامه نویسی زبان‌های ماشین بودند. زبان‌هایی که بعدها به زبان‌های سطح ماشین مشهور شدند.
طراحی برنامه با استفاده از این زبان‌ها زمان زیادی می‌برد. همچنین خطاهای بسیاری داشت؛ خطاهایی که رفع کردن آن‌ها نیز زمان بر و خسته کننده بوده است. با گذشت زمان، زبان‌های برنامه نویسی نیز پیشرفت کردند. نسل دوم این زبان‌ها به زبان‌های اسمبلی مشهور شدند.
به وجود آوردن زبان‌های اسمبلی موجب استفاده گسترده‌تر از کامپیوتر‌ها شد. دستورات این زبان برنامه نویسی بسیار سخت و زیاد بود. بازهم زبان‌های برنامه نویسی هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت کردند تا زبان‌های برنامه نویسی امروز ایجاد شدند.
انواع زبان‌های برنامه نویسی از نظر سطح

 • سطح بالا
 • سطح میانی
 • سطح پایین

انواع زبان‌های برنامه نویسی براساس نوع ترجمه
زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا شامل انواع و تعداد بسیاری است. عوامل بسیاری موجب شده است این زبان‌ها مشهور و مورد استفاده باقی بمانند. این زبان‌ها ساده‌تر، سریع‌تر و با قدرت خطایابی بیشتر هستند. با توجه به اینکه این زبان‌ها در سطح کاربر نگاشته شده و برای اجرا نیازمند ترجمه برای ماشین‌ها هستند.
به همین خاطر ما از مترجم‌ها و کامپایلر‌ها استفاده می‌کنیم. مفسر و کامپایلر تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به روش اجرا، وابستگی به سیستم عامل، خطایابی و. . اشاره کرد.
حال که با انواع و دسته بندی‌های انواع زبان‌های برنامه نویسی آشنا شدید؛ شاید کمی سردرگم شده باشید که کدام زبان را انتخاب کنید. باید گفت هیچ اجبار خاصی وجود ندارد! بنابراین بهتر است ابتدا اولویت‌های خود را مشخص کنید.

مهم­ترین اولویت­ها به منظور انتخاب زبان برنامه نویسی
درآمد و هزینه یادگیری
برطبق گزارش Stackoverflow پر درآمد‌ترین زبان برنامه نویسی، Clojure است. در رده‌های بعدی نیز به ترتیب F#، GO، Scala و Elixir هستند. جالب است بدانید این زبان‌ها در ایران چندان مشهور نیستند. خواهان زیادی هم ندارند. بنابراین می‌توان گفت این زبان‌ها مهم‌ترین و بهترین زبان‌های برنامه نویسی به منظور درآمدزایی و مهاجرت هستند.
در ایران زبان‌های برنامه نویسی در ایران می‌توان به ExpressJs، Python، Oracle، Net. و Java اشاره کرد. این زبان‌های برنامه نویسی برطبق آماری که در jobvision به عنوان یک سازمان معتبر در این زمینه منتشر شده است دسته بندی شده است. در این نظرسنجی بیش از ۴۰ درصد از شرکت کنندگان، برنامه نویسانی بودند که کمتر از ۵ سال در این زمینه کار کرده اند.
تعداد و نوع فرصت‌های شغلی
برطبق نظرسنجی که در سال ۲۰۰۰ در ایران منتشر شد مشخص شد زبان جاوا اسکریپت به عنوان محبوب‌ترین زبان نزد ایرانیان شناخته شد. این زبان کاربردی در طی ۶ سال متوالی این جایگاه را نگه داشت. هنوز هم جاوا و جاوا اسکریپت از بهترین زبان‌های برنامه نویسی هستند که فرصت‌های شغلی بسیاری دارند.
نظرسنجی‌هایی که در طی سال‌های اخیر انجام شده است نشان داده شده که این زبان برنامه نویسی طی سال‌های اخیر نیز پیشرفت‌های بسیاری داشته است. زبان‌های RUST و Katlin نیز به عنوان زبان‌های برنامه نویسی جدید محبوب شناخته شده اند.
زبان‌های خانواده C نیز به دلیل تعددی که دارند فرصت‌های شغلی بسیاری را به خود اختصاص داده اند. این خانواده نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند.

مشاوره برنامه نویسی


آسان بودن و لذت بخش بودن یادگیری
بسیار مهم است از زبان برنامه نویسی که استفاده می‌کنید لذت بخش و ساده باشد. در این مورد نیز پایتون رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این زبان ساده است به طوری که هرکس که زبان برنامه نویسی پایتون را نیز نداند؛ می‌تواند با مطالعه این کد‌ها بخش بزرگی از کدهای آن را بفهمد.
جاوا اسکریپت و روبی یکی از بهترین‌های این زبان‌ها هستند. در صورتی که می‌خواهید برنامه نویسی وب و سطح بالا داشته باشید؛ بهتر است از این زبان‌ها استفاده کنید. جالب است بدانید حدود ۳۰ درصد از برنامه نویسانی که در ایران فعالیت می‌کنند این سه زبان را به عنوان بهترین زبان‌های برنامه نویسی که کاربردی نیز هستند معرفی نموده اند.
سایت‌های بسیاری وجود دارند که به رتبه بندی زبان‌های برنامه نویسی می‌پردازند. از جمله المان‌هایی که این سایت‌ها و موسسات برای این منظور استفاده می‌کنند می‌توان به تعدد فرصت‌های شغلی، نوع فرصت‌ها، درآمد زبان برنامه نویسی، محبوبیت پلتفرم و… اشاره کرد.
رده بندی زبان‌های برنامه نویسی سایت تیوب
اولین رتبه این زبان برنامه نویسی جاوا است. رتبه‌های بعدی نیز به خانواده زبان‌های سی اختصاص یافته است. پایتوان و ویژوال بیسیک نیز از جمله زبان‌های برتر در این زبان برنامه نویسی هستند. البته ویژوال بیسیک، C++، PHP و پرل زبان‌هایی هستند که برطبق این رده بندی امسال دچار سقوط شده اند.

سایت‌های دیگری هم هستند که به انجام این کار می‌پردازند. از جمله این سایت‌ها می‌توان به سایت رد مونک اشاره کرد. این سایت نیز در میان برنامه نویسان از طرفداران بسیاری برخوردار است. دقت داشته باشید که این سایت هر سال ۲۱ زبان برنامه نویسی مطرح بین المللی را مشخص می‌کند. از نقاط ضعف این سایت می‌توان به عدم دسته بندی منطقه‌‌ای اشاره کرد.
در رده بندی این سایت نیز جاوا رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
انتخاب افرادی که به عنوان برنامه نویس در شرکت فعالیت می‌کنند نیز اهمیت بسیاری دارد. مهندس مهدی عباسی یکی از افرادی است که می‌توانید به شاگردان او اعتماد کنید! دقت داشته باشید که فیلم‌های آموزش برنامه نویسی که در سایت ایشان است میتواند شما را در زمینه برنامه نویسی بسیار کمک کند
شرکت‌ها نیز تمایل بسیاری دارند افرادی را انتخاب کنند که مهارت دارند. بنابراین می‌توان به شاگردان مهندس عباسی به عنوان یک برنامه نویس با مهارت نگاه کرد.