طراحی سایت

طراحی سایت

همانطور که می دانید طراحی سایت به معنای ساخت و به عمل آوردن یک (وب) سایت گفته می شود.

با روی آمدن اسکریپت ها و CMS های رایگان کم کم ساخت سایت راحت تر شده و تقریبا می توان گفت اکثر افراد می توانند برای خودشان سایتی راه اندازی کنند.

اما موضوع اصلی این است که آیا واقعا شما می توانید آنچه در ذهن دارید را عملی کنید؟ همچنین برخی از ایده ها و سایت هایی که مدنظر ما می باشد؛ امکان دارد راه اندازی و یا طراحی آن بسیار سخت باشد، که در اینجا ما احتیاج به تخصص یا به عبارتی متخصص واقعی داریم.

طراحی سایت با وردپرس

مثلا ما می توانیم با وردپرس به راحتی یک سایت را راه اندازی کنیم؛ اما وقتی بحث طراحی یک سایت بسیار زیبا با امکانات بالا و طراحی روز می شود؛ امکان دارد یک شخص عادی نتواند از پس آن برآید.

جدای از آنکه وردپرس قالب های متعددی دارد؛ می توان گفت که این موضوع هم خوب است و هم بد؛ چرا بد؟ چون شما برای خرید یا حتی راه اندازی سایتتان، ممکن است در میان انبوهی از قالب هایی که نمی دانید چطوری استفاده کنید؛ گم شوید!

مثلا شما بخواید یک سایت دانلود فیلم و سریال طراحی کنید؛ برای این کار هزاران هزار قالب (فقط فارسی) وجود دارد. اگر در بحث بین المللی وارد شویم؛ تعداد آن سر به فلک می کشد.

با این حال؛ وردپرس امکانات بسیار زیادی دارد، همین امکانات و همین فراوانی که بدی آن را گفتیم؛ می تواند خوبی هایی داشته باشد، مسلما خوبی های فراوانی همیشه بیشتر از بدی های آن است؛ شما برای استفاده از فراوانی ها کافی است فقط نحوه استفاده از آن ها را یاد بگیرید؛ اما وقتی چیزی به طور کلی نباشد، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، جز اینکه هزینه های زیادی بابت درست کردن آن بپردازید. مثلا اگر پلاگینی بخواهید که توی وردپرس وجود نداشته باشد؛ باید از یک برنامه نویس بخواهید برای شما پلاگین وردپرس بنویسد. هزینه این کار بسته به نیاز شما ممکن است زیاد باشد و همچنین پیدا کردن متخصص واقعی برای نوشتن یک پلاگین خوب و بی نقص واقعا سخت است؛ البته ما در بخش برنامه نویسی نانو دیزاین همیشه یکی دو متخصص برنامه نویس وردپرس داریم که می توانند این کار را برای شما انجام دهند. به طور کلی حدود نیمی از سفارشاتی که ما در نانو دیزاین داریم مربوط به طراحی سایت با وردپرس می باشد.

طراحی سایت به صورت اختصاصی

جدای از بحث طراحی با وردپرس؛ گاها ما احتیاج به طراحی و برنامه نویسی یک سایت اختصاصی داریم؛ مثلا شما شاید یک سایت بخواهید که نشود به معنای واقعی آن را به زیبایی در وردپرس پیاده کرد؛ ضمن اینکه به دلیل آنکه وردپرس بیش از اندازه مطلوب یا مورد نیاز شما سنگین است؛ شاید واقعا همه امکانات یا همه ی چیزهایی که درون آن نوشته شده را احتیاج نداشته باشید.

مثلا اگر شما یک سایت یک صفحه ای یا یک سایت حرفه ای فروشگاهی بخواهید بسازید؛ طراحی آن با وردپرس کاری اشتباه است! برخی از سایت ها هم به طور کلی نمی شود با وردپرس پیاده کرد؛ شما اگر بخواهید یک سایت آموزشی کامل و نوین داشته باشید؛ طراحی آن با وردپرس هم گران تر، هم زمان گیرتر و هم پردردسر می شود؛ چرا؟ چون پلاگین هایی که مربوط به این کار می شود کامل نیستند؛ نوع طراحی آن ها هیچ وقت به صورت اصولی انجام نمی شود و باعث زشتی و سرعت لود پایین سایت می شود؛ امنیت کافی ندارد و همچنین در نهایت گزارش کاملی در اختیار شما قرار نمی دهند. ما تاکنون دو مشتری داشتیم که به خاطر همین مسائل و مواردی که اعلام شد از ما درخواست کردند تا سایت اختصاصی برای آن ها بنویسیم.

چرا طراحی سایت فر وشگاهی با وردپرس تقریبا اشتباه است؟ چون وردپرس عملا یک CMS فروشگاهی نیست! برای اینکه بتوانید آن را تبدیل به یک فروشگاه بکنید، در بهترین حالت باید یکی دو تا پلاگین نصب کنید، با نصب هر پلاگین وردپرس سنگین تر و در سرعت لود پایین تر و استفاده از منابع هاست و سرور شما بیشتر شده.

در همچین مواقعی ما روی می آوریم به برنامه نویسی مستقیم؛ سایت نانو دیزاین نیز به صورت اختصاصی نوشته شده. امکانات خاصی دارد که فقط مختص همین سایت است، گاها این امکانات فقط در پنل مدیریتی مشاهده می شود. (نانو دیزاین در بخش مدیریتی امکانات فوق العاده زیادی دارد)

مثلا یک سایت املاک را در نظر بگیرید؛ این مجموعه مشاورین املاک دارای ده ها مشاور است که باید توسط مدیریت و مشاوران مدیریت شود، با برنامه نویسی اختصاصی می توانیم این موضوع را پیاده سازی کنیم. یعنی کاری کنیم که مدیریت بتواند تمام رفتار های مشاورین خود را تحت نظر بگیرد و همچنین مشاوران بتوانند در پنل مدیریت خود کارهایی منجمله افزودن فایل (آگهی) و ثبت قرداد های نوشته شده مختص به خود و یا … را انجام دهند.

این فقط یک مسئله پایه و یک مثال بود که گفته شد.

وردپرس یا طراحی اختصاصی؟

حالا ما باید بسته به نیاز خود؛ سایت را با وردپرس یا CMS های دیگر طراحی کنیم؛ و یا باید سایت خودمان را به صورت اختصاصی بنویسیم؟

وقتی سایت خود را به صورت اختصاصی طراحی و برنامه نویسی می کنیم؛ داریم همان CMS را به صورت اختصاصی می نویسیم؛ اگر بخواهیم تخصصی تر صحبت کنیم، در اصل یک فریم ورک اختصاصی برای خودمان برنامه نویسی می کنیم.

مثلا می توانیم همان را با فریم ورک لاراول بنویسیم؛ یا حتی می توانیم با CMS وردپرس آن را طراحی کنیم.

آما؛ آیا دیدید که یک سایت حرفه ای و بزرگ با ایده های خوب و بزرگ به این صورت طراحی شوند؟ می توان گفت وردپرس را باید برای سایت های شخصی، سایت هایی که امکانات محدودی لازم دارند (سایت هایی که احتیاج به نصب پلاگین های زیادی نداشته باشند؛ زیرا با نصب هرتعداد پلاگین بیشتر، امنیت و سرعت سایت در وردپرس به شدت کاهش پیدا می کند)؛ سایت های فروشگاهی کوچک و محلی.

از طرف دیگر؛ ممکن است ایده ای داشته باشید که در جایی وجود نداشته باشد، یا اگر هم دارد، پیاده سازی آن با CMS های موجود غیرممکن و یا سخت باشد.

یا همانطور که توی مثال قبلی گفتیم؛ پیاده سازی آن برروی یک CMS از پیش نوشته شده سخت تر و هزینه بر تر باشد؛ خب در همچین موقعیتی چرا نباید به سمت طراحی سایت اختصاصی برویم؟

حال این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که می خواهید سایت خود را به چه صورتی طراحی کنید؛ در هر حال ما در مجموعه نانو دیزاین به هر شکل و منطقی که سفارش دهنده بخواهد برای او سفارش ثبت می کنیم. اما برای آنکه مشکلی در آینده برای شما پیش نیاید؛ می توانید قبل از سفارش یا طراحی سایت؛ با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

تماس با ما