رفع باگ اسکریپت

رفع باگ اسکریپت

تا حالا شده اسکریپتی خریداری کنید یا به هر شکلی به دست آورده باشید که مشکلات و باگ های زیادی داشته باشه؟

گاهی اوقات یک اسکریپت به دست می آوریم که فقط ی مشکل داره، اونم انقدر بزرگه که نمیشه راه اندازیش کرد؛ بعضی از اسکریپت ها هم که توی همون نصبشون به مشکل میخورن!

برای همچین مواقعی ما احتیاج به یک نفر یا یک تیم برنامه نویسی حرفه ای داریم تا برامون مشکلات اون اسکریپت رو رفع کنند.به این عمل در اصطلاح دبیاگ (Debug) یا همان رفع اشکال برنامه نویسی می گویند.

باگ ها چرا به وجود می آیند؟

حالا چرا برخی از اسکریپت ها مشکلات برنامه نویسی دارند؟ اکثرا اسکریپت های رایگان اینطور مشکلات را دارند؛ اما خب گاها ی سری اسکریپت بوده که قبلا به خوبی کار میکرده و الان دیگه کار نمیکنه، دلیلش میتونه قدیمی شدن تکنولوژی ساخت و یا واقعا اشکال در برنامه نویسی باشه، مثلا برنامه نویس اون اسکریپت در لحظه نوشتن و انتشار یا فروش آن به مشکلات آن توجهی نکرده و در آینده باعث به وجود آمدن برخی مشکلات شده.

شاید هم کلا برنامه نویس تازه کار و مبتدی بوده و برخی از مسائل را نمی دانسته و باعث شده تا مشکلاتی به وجود بیاید؛ اما موضوعی که باید توی این مورد نگرانش بود این هست که اگر برنامه نویسی در هنگام نوشتن اسکریپت تجربه کافی برای انجام کار نداشته باشد، اسکریپتی را بنویسد؛ مسلما در آینده مشکلات بزرگ تری خواهد داشت.

اکثر باگ های احتمالی توی اسکریپت ها به همین دلیل است؛ مسئله بعدی نیز برمیگردد به باگ هایی که جدیدا کشف شده؛ گاهی اوقات حتی باگ های امنیتی جدیدی یافت می شود که در هنگام نوشتن اسکریپت وجود نداشته، یا اینکه اسکریپت برروی کانفیگ خاصی انجام شده و حالا که دست شخص دیگری افتاده، نمی تواند از آن به خوبی استفاده کند.

اگر یک اسکریپت قدیمی داشته باشیم که مشکلات آن احتمالا به مسئله تکنولوژی های قابل پشتیبانی آن بر میگردد؛ در این زمان راه حل چیست؟ به طور کلی بهتر است که اسکریپت به نسخه ای جدیدتر بروز شود و هسته هایی که باعث استفاده از تکنولوژی های قدیمی می شود را مجدد برنامه نویسی کرد. مورد بعدی هم برمیگردد به کانفیگ اختصاصی سرور و یا هاست.

راه حل رفع اشکالات برنامه نویسی چیست؟

مسلما باید برای رفع اشکالات برنامه نویسی باید از یک متخصص مشاوره بگیرید، یک متخصص واقعی باید مشکلات برنامه نویسی را رفع کند. چیزی نیست که بگوییم “کمی نمک به آن اضافه کنید؛ سپس آن را هم بزنید” مسائل برنامه نویسی همیشه باید توسط یک برنامه نویس انجام شود.

ما میگوییم کار های برقی را همیشه یک برق کار یا مهندس برق انجام دهد؛ اما باز هم یک سری پیدا می شوند که می خواهند همه مشکلات برقی را خودشان حل کنند؛ اگر بهشون اجازه بدید حتی کنتور برق را هم می خواهند خودشان تعمیر کنند!

برای رفع اشکالات برنامه نویسی نیز باید برنامه نویس استخدام کنید؛ اما صبر کنید! استخدام برنامه نویس که هزینه زیادی می طلبد؛ یک برنامه نویس به صورت ساعتی کلی پول می گیرد. تازه رفع اشکال یک اسکریپت احتمالا ناشناس هم که کار سختی است و کلی زمان میبرد. پس چاره کار این است که موضوع را به یک تیم برنامه نویسی بسپارید که بتوانند در مرحله اول مشکل را سریع پیدا کرده و آن را در میان دیگر پروژه های خود انجام دهند. تازه جدای از موضوع زمانی و هزینه؛ مطمئن می شود که دیگر کار را به یک برنامه نویس مبتدی تحویل نمی دهید که در آینده باز دوباره دچار مشکل شوید.

برنامه نویس از کجا میفهمد مشکل از کجاست؟

اگر مسیر های مربوط به صفحه یا زمانی که مشکل رخ می دهد را دنبال کنیم؛ متوجه می شویم که مشکل از کجا نشئت می گیرد. این کار با بررسی مسیر هایی که توی اسکریپت هستند شروع می کنیم؛ درنهایت به صفحه ای که مشکل در آن رخ می دهد میرسیم؛ بعد بررسی میکنیم که این مشکل در جاهای دیگر نیز وجود دارد یا خیر؛ در صورتی که مشکل به صورت هسته ای بوده باشد، به دنبال مسیر هسته می رویم و سرچشمه اصلی مشکلات را پیدا کرده و برای رفع مشکل آن اقدام می کنیم.

زمان تحویل اسکریپت چقدر می باشد؟

زمان تحویل اسکریپتی که باگ دارد معلوم نیست! باتوجه به حجم اسکریپت و سنگینی و سختی کار همیشه زمان متفاوت است؛ گاهی اوقات مکان دارد رفع یک مشکل از ساخت یک اسکریپت از اول زمان بیشتری ببرد!

البته اکثر مشکلاتی که تا به امروز به مجموعه نانو دیزاین سپرده شده توی زمان میانگینی (2 تا 5 روز) رفع شدند. تاکنون فقط یک سفارش دیباگ مشتری بوده که به علت اختصاصی بودن اسکریپت شخص (نوشته شده توسط یک برنامه نویس دیگر و متاسفانه غیراصولی بودن اسکریپت و عدم تمیز بودن کد های برنامه نویسی شده) در حدود 20 روز طول کشید. البته همان مشتری در مراجعات بعدی به دلیل آنکه اسکریپتش یک بار توسط تمام تیم بررسی شده بود، تمام مشکلات و یا افزایش امکانات بعدی اش در کمتر از 3 روز انجام می شد.

با این حال همانطور که توضیح داده شد؛ زمان رفع اشکال واقعا معلوم نیست و باید توسط تیم اجرائی یک بار بررسی شود تا در نهایت هم زمان حدودی به خریدار محترم اعلام شود.

 

برای مشاوره رایگان و یا سفارش رفع باگ با تیم نانو دیزاین؛ با ما تماس بگیرید.

تماس با ما