کانفیگ و مدیریت سرور

کانفیگ و مدیریت سرور

مسلما تا حالا با واژه سرور آشنا شده اید؛ به طور کلی تفاوت میان هاست، سرور مجازی و اختصاصی چیست؟ چرا باید مدیریت و کانفیگ شوند؟

یکی از خدمات نانو دیزاین کانفیگ و مدیریت ماهانه سرور است؛ وقتی آن را از شرکت های فروشنده تحویل میگیرید؛ سرور به صورت خام و مدیریت و کانفیگ نشده به شما تحویل می شود؛ اگر سعی کنید کانفیگ را به اشخاص غیرمتخصص بسپارید باعث هدر رفتن منابع و پایین آمدن امنیت آن می شوید.

تفاوت میان هاست و سرور

هاست که به معنی میزبان است؛ وب هاست به معنی میزبانی وب است؛ یعنی شما هاستی را تهیه می کنید تا میزبانی سایت شما را بکند، حالا همین هاست به صورت اشتراکی با سرور برای چندین نفر/سایت استفاده می شود. پس منابع یک سرور صرف ساخت چندین هاست می شود و می توان باتوجه به منابع آن تعدادی سایت راه اندازی کرد. به دلیل اشتراکی بودن منابع و هچنین شر کردن آن با تعداد زیادی از سایت؛ سرعت هاست پایین تر از سرور است،  یعنی هرچقدر تعداد سایت و مصرف منابع سرور بالاتر برود، سرعت لود و پاسخگویی آن پایین تر می آید. اگر شرکت هاستینگی که از آن برای میزبانی اطلاعاتتان استفاده می کنید از یک سرور بیش از اندازه استفاده کند و مصرف منابع کاربران خود را محدود نکند؛ سرعت لود سایت شما و سایت های دیگر نیز پایین می آید، البته راه حل این موضوع طی سالیان گذشته به اسم هاست ابری ارائه شده؛ اما یک مشتری معمولی چطور میتواند بفهمد که شرکت هاستینگ واقعا به او هاست ابری تحویل میدهد؟ پس ظاهرا نمی شود به این موضوع هم اطمینان داشت و به شرکت های هاستینگ اعتماد کرد.

تفاوت میان سرور مجازی و اختصاصی چیست؟

بالا توضیح دادیم که هاست چطوری تشکیل میشه درسته؟ سرور مجازی هم به همین شکل از سرور اختصاصی ساخته میشه. یعنی همونطور که می تونستیم با سرور مجازی چند تا هاست بسازیم، با سرور اختصاصی هم می تونیم چند تا سرور مجازی بسازیم. نخوایم سرتونو درد بیاریم؛ نسخه نهایی سرور همون اختصاصیشه!

حالا شرکت های فروشنده سرور مجازی و اختصاصی؛ تو این مورد هم امکان داره به شما کلک بزنن و مثلا به جای سرور اختصاصی به شما سرور مجازی تحویل بدن.

یا مثلا به شما میگن که نوع حافظه سرور از SSD یا NVMe است؛ در حالیکه نیست یا اینکه ضعیف و کم سرعت است! وقتی حتی نوع حافظه و نوع مموری و سی پی یو سرور اصلی می تونه روی تمام این چیز ها تاثیر بذاره؛ خرید رو واقعا سخت میکنه …

ما مشتریان زیادی داشتیم که از برخی فروشنده ها سرور اختصاصی تهیه کردند؛ اما پس از بررسی ما فهمیدیم که در اصل سرور مجازی به آنها داده اند! یا مثلا مشتری ای داشتیم که سرور مجازی NVMe خریده بود، اما پس از بررسی ما متوجه شدیم حافظه حتی میان رده SSD هم نیست؛ پس از اولین ورود به تنظیمات سرور ها اولین چیزی که بررسی می کنیم مشخصات فنی و تطبیق دادن آنها با توضیحات مشتری است؛ در صورتی که مغایرتی ببینیم سریعا به مشتری اعلام می کنیم که این موارد درست نیست.

برای سرور مجازی هم مواردی اینچنینی وجود دارد که ما تمام موارد فنی را در اولین ورود بررسی می کنیم. سپس در صورتی که مشکلی وجود نداشت، سرور را کانفیگ می کنیم.

همچنین در صورتی که مشتری بخواهد؛ تیم ما می تواند به صورت ماهانه با دریافت مبلغ معقول و مناسبی مدیریت سرور ها را به طور دائمی انجام دهد و در صورتی که مشکلی پیش آید آن را حل کند. برای سفارش و دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید.

تماس با ما